Až já budu ve tvých snech a ty se vrátíš do reality…

7 Comments

motiv

Chtěl bych tančit mezi kapkami deště, spočítat všechny hvězdy na nebi a žít si jen tak z rozmaru osudu.

Proč zůstat jen u chtění. Co takhle přejít na sněhové vločky, hvězdy si nechat na smutnější noci a osudu pěkně vytřít zrak…

To není jen tak. To snění. Bez něj se realita zdá až příliš skutečná. Hvězdy vždycky záviděly vločkám jejich pomíjivost.

Jak to někdo moudrý řekl? “…a celá jeho osobnost se zkroutí do komentářů a statusů…” kterým by se nemělo věřit.

Na facebook chodím již zkroucený, v tomto je má osobnost pravdivá. Ale kde se nachází pravda? Není to jen lež, co si vzala její šat? Ve snech jmen netřeba.

Proč zůstavat u snů, když můžeme mít realitu… protože se bojíme vlastních lží… Chceme něco, co nemůžeme mít, abychom nemuseli pracně usilovat o něco, co mít chceme a můžeme… Ve snech taky netřeba pravdy… ani ostatních.

Realita je jenom otravný přítěžek, co jsi dostala zdarma k životu. Zbavit se toho nemůžeme a přeladit se to nedá. Jen tak zavřít oči a nemyslet na ni. Chceme, nechceme. Nic z toho nerozhoduje. Jediná a opravdová je vůle k činu. Bez té jsme nic.

Tak přece jen dokážeme ovlivňovat i to, co se děje před otevřenýma očima… Mít sílu k tomu, že se nenecháváme unášet pohádkami za zavřenými víčky… ale naší vůlí k činu rozhodovat… Je těžké ji ale najít, když je tak snadné zavřít oči a nemyslet… Realita je vysvobození, a proto nikdy nebývá přijata kladně.

Nesnesitelná lehkost snění. Ne, nehodlám se podílet na téhle šedivé realitě. Pár panelových stěn. Léto v létě. Tma v noci. Do třiceti jedno dítě. Po škole do práce. Dvanáct barev pastelek. Realita svazuje. Neosvobozuje. A nikdy neosvobozovala. Tak jako rozum.

Nevěříš, že i v realitě se dají žít sny. Mít v létě zimu a bát se ve tmě i přes den. Po škole cestovat a koupit si v balení těch pastelek nejméně 36… Nesnesitelná lehkost života.

Já nevěřím realitě. To ona je zkroucená. Zlá a šedivá.

Vrátíš se vůbec někdy? Třeba až se i sny zvrhnou?

Vrátím. Někdy. Ale co s takovým životem beze snů?

Ty přece nikdy nezůstaneš beze snů.

 

Jsem stavěna do pozice, kdy obhajuji realitu, ale sama bych nejradši utekla za/se svými sny a už se nikdy nevrátila. Je totiž těžké postavit se realitě a nenechat se stáhnout jen ke snění. A já až doteď taky žila v pohádkách. Přesto však zde existuje pár lidí, kvůli kterým jsem opustila své snové fantazie a začala žít ve světě takovém, jaký je. V realitě se nedají sny vymýšlet, nebo se jimi nechat unášet, ale naopak je jde realizovat a tvarovat, takže v konečném důsledku nás osvobozuje od pouhého snění. Jistěže po procitnutí ze snu následuje zklamání, ale co by to byl za život, kdybychom se vyhýbali všem negativním jevům reality a žili si to svoje někde v meziprostorovém paradoxu.

Jednou Ti dokážu, že i v realitě se dá snít… Jednou, až budu ve Tvých snech.

7 thoughts on “Až já budu ve tvých snech a ty se vrátíš do reality…

 1. Hmm, no já to tady snad začnu číst pravidelně neboco

 2. no tak to abych tě začala sledovat taky nebo co

 3. Ivy: u mě si ale moc nepočteš:)

 4. Vpravdě pravím Vám: kdo snům věří, loví vítr a lapá stíny. Klame se svůdným obrazem, křivým zrcadlem, které lže anebo překrucuje pravdu jako falešná ženština. Hlupák je ten, kdož snovým přeludům dává za pravdu a kráčí tak stezkou klamu.
  Leč ani ten, kdo sny lehce váží a nižádnou víru v ně nevkládá, rozumně nečiní. Kdyby sny vskutku sebemenší význam a smysl neměly, proč by nám bohové při našem stvoření dali schopnost snění?
  Z moudrosti proroka Lebedy, 34; 1
  (Andrzej Sapkowski – Sága o zaklínači :-)

 5. Plumm: Tím líp;-)

  martin: Tak přece, Chrudim nezklamal:-)! Ten citát je geniální, a proto muselo asi trvat věčnost ho objevit… Těším se na další…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *