Bilance mého studia (242/270/324)

5 July 2010

motiv Počet zatím dosažených kreditů: 242 Počet povinných kreditů: 270 Počet předpokládaných kreditů: 324 Sestavuji si rozvrh na další semestr a nějak mi nesedí, že bych měla za celý půlrok, kdy ani jednou nevkročím na půdu své fakulty, získat dohromady 34 kreditů. Tak si sednu ke svému studijnímu plánu, který si od prvního semestru vedu […]

motiv

Počet zatím dosažených kreditů: 242
Počet povinných kreditů: 270
Počet předpokládaných kreditů: 324

Sestavuji si rozvrh na další semestr a nějak mi nesedí, že bych měla za celý půlrok, kdy ani jednou nevkročím na půdu své fakulty, získat dohromady 34 kreditů. Tak si sednu ke svému studijnímu plánu, který si od prvního semestru vedu pěkně v excelovské tabulce, a nestačím se divit. Nějak jsem to s těmi kredity za poslední dva roky studia přepískla. Tak já nikdy neuměla plánovat, že.

Čísla za čtyři semestry uvedená výše se zdají hrozivá, než si uvědomíte, že mám dvě bakalářská studia, ale tři obory (zkráceně žurnalistika, mezinárodní vztahy a filmová věda), tzn. povinnost splnit 90 kreditů na každém z oborů, tzn. 270 kreditů celkem.

Za první semestr jsem na všech třech oborech získala 60 kreditů. Bála jsem se, že s tak zkombinovaným studiem ty kredity prostě nezvládnu sehnat za standardní tři roky studia a prodlužovat byť jen o půl roku se mi nechtělo (a stále nechce). V druhém semestru jsem proto přitvrdila a měla kreditů 70 (z toho však 4 kredity za to, že jsem splnila minimální jazykovou kompetenci – na studijním oddělení jsem si nechala uznat anglický certifikát). I ve třetím semestru jsem se bála zvolnit, takže počet dosažených kreditů se za semestr dohromady na třech oborech vyšplhal na 64 kreditů. Semestr čtvrtý, který je právě za mnou, je v tomto ohledu nejslabší. Už jsem věděla, že třeba na takové žurnalistice budu mít z volitelných předmětů asi o 12 kreditů víc (ale když mě to tak bavilo), takže 47 kreditů celkem bylo tak akorát.

Dohromady to dělá zmíněných 242 kreditů s tím, že další rok už mi zbývá jen zapsat si bakalářské semináře, díky kterým bych splnila kreditovou lhůtu povinných předmětů. A díky mým prvním dvou perným letům na vysoké škole jsem si i při studiu tří oborů mohla dovolit odjet v pátém semestru na zahraniční studijní pobyt, aniž bych cokoli prodlužovala či ztratila.

Zbytek se naplánoval za mě, tento semestr mám zapsaný poslední povinný předmět na mezinárodních vztazích, který snad půjde absolvovat i nějak na dálku, v lednu, až přijedu z Istanbulu, složím státnice z žurnalistiky a v posledním jarním semestru se už budu věnovat jen psaním dvou bakalářských prací – na filmové vědě a mezinárodních vztazích – a také mě ještě čeká poslední povinný předmět na filmové vědě. Studium zakončím v květnu státnicemi na oborech, kde budu psát bakalářky (FAV a MVZ), takže počítám, že tak přesně za rok by měl ze mě být Bc. et Bc. (ne teda, že bych si tento titul chtěla někam psát).

Uff.

Mediální studia a žurnalistika – Mezinárodní vztahy (ZUR – MVZ), po 4. semestru
(pozn. Za každé bakalářské studium je nutné získat minimálně 180 kreditů. Do těchto kreditů se nezapočítávají tělocviky ani jazyky, jsou však nutnou podmínkou pro ukončení studia, stejně jako např. absolvování předmětu v anglickém jazyce.)

90 kreditů celkem za povinné předměty
72 kreditů celkem za volitelné předměty
174 kreditů celkem (započítán i telocvik, jazyk a další nepovinné předměty)

V dalších dvou semestrech zbývá získat 18 kreditů.
Předpokládaný počet dosažených kreditů celkem je 219.

Proč mám o 39 kreditů víc, než bych musela mít?
V těch 219 kreditech je započítáno plánovaných 15 kreditů za Erasmus, 4 kredity za angličtinu, 2 kredity za tělocviky, 6 kreditů za naprosto zbytečný předmět Gender ve světovém filmu a dalších 12 “zbytečných” kreditů za volitelné předměty na žurnalistice)

Mediální studia a žurnalistika – Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury (ZUR – FAV), po 4. semestru

106 kreditů celkem za povinné předměty
60 kreditů celkem za volitelné předměty
182 kreditů celkem (započítán i tělocvik, jazyk a další nepovinné předměty)

V dalších dvou semestrech zbývá získat 14 kreditů.
Předpokládaný počet dosažených kreditů celkem je 231.

A proč tady mám dokonce o 51 kreditů navíc, když stačilo 180?
Tady jsem do kreditů započítala kromě těch 15 kreditů za Erasmus, 4 za angličtinu, 2 za tělocvik, 6 za předmět Gender ve světovém flmu a 12 za extra volitelné předměty na žurnalistice také 4 kredity za povinnou Filozofii pro nefilozofii a 3 kredity za extra volitelné předměty na filmové vědě a 5 kreditů za povinný předmět Dějiny české kinematografie III: Dokumentární film, který celkem nechápu – není započítán do 81 kreditů za povinné předměty a přesto je povinný…

Tak to jsme si trochu započítali. I mně jde z toho hlava kolem. A teď si představte, že bych ten studijní plán neměla. Teoreticky bych vlastně už mohla na studiu ZUR-FAV teď po dvou letech končit. Možná, že kdybych měla jen jedno studium, už bych po dvou letech i končila. Být ve dvaceti letech bakalář, to není špatné.

Dohromady bych měla po třech letech za své dvě bakalářská studia získat 321 kreditů (o 51 kreditů více, než bych měla mít).

There I go…

6 comments

 1. Eli July 5, 2010

  lalala… a pristi rok si udelame excelovskou tabulku do varu… ;)

 2. #13 July 5, 2010

  Tohle bych asi nezvlád zmenedžovat ani s tim Excelem :)

 3. fremy July 8, 2010

  To je čísel, ale přesto všechno, myslím, že je důležité, že tě to baví.

 4. JSifalda July 13, 2010

  Ahoj, pokud budu mít hloupý dotaz, tak se předem omlouvám :D Doteď jsem nebyl tvůj pravidelný čtenář ;) ..Na jaké že to škole studuješ? :) ..Celkem mě to zaujalo a dříve by mi to mohlo pomoct k volbě, předem tedy díky za odpověď :)

 5. Ivy July 16, 2010

  Doteď? Takže teď už budeš;-)? Jsem si ani neuvědomila, že tady už název své školy nepíšu… tak pro ujasnění, je to Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity.

 6. JSifalda July 17, 2010

  Ano, už to tak bude ;-) Jo děkuji, teď mám před sebou ještě 4 roky na gymnáziu, ale později bych se chtěl dát určitě stejným směrem :-)

post a comment