Couchsurferská základna

23 October 2010

Kdo by to byl řekl, že si budu tak rozumět s o šestnáct let starší Němkou. Že prý Berlín už není tak cool, novým centrem Evropy je Istanbul. Yeah. Berlíňanka nyní přespává u mě na gauči, protože včera přijeli další dva couchsurfeři z Anglie (podle Berlíňanky pěkní násoskové, prý už pozná alkoholiky)…“Bože, ta Berlíňanka je ale ukecaná,” pomyslela jsem si v sobotu ve tři ráno, když u mě tato sedmatřicetiletá slečna usínala na gauči. Ten couchsurfing se tu někomu opravdu vymyká z ruky. Když jsem se stěhovala k mým dvěma tureckým spolubydlícím, sami mě upozornili, že mají rádi párty. Kývla jsem na to, že rozumím, že jsem přece Erasmus student, takže snesu trochu hluku. A pod frází “rádi pořádáme večírky” jsem si představovala, že se sejde pár kolegů z jejich práce, popijí, zakalí a v nějakou rozumnou hodinu odejdou domů. Nikdo mě nevaroval, že tady skoro každý den budu po ránu v koupelně potkávat couchsurfery z celého světa.

Jak jsem zjistila z fotek z Facebooku, můj pokoj dřív sloužil jako hostitelský pokoj pro couchsurfery, party room, kde někdy spalo i jedenáct lidí najednou. Ani nechci vědět, co všechno tady prováděli. Jeden můj spolubydlící už si nikoho k sobě na gauč nezve, nějak ho to couchsurferování přestalo bavit; má tu hosty tak jednou do měsíce. To můj druhý turecký spolubydlící hostí všechny tady ty cestovatele. Důvod je celkem překvapující – strašně rychle se vždycky začne nudit. A couchsurfery si zve právě proto, aby ho nějakým způsobem zabavili. Přes den systémový manažer v bance, večer hostitel a v noci pařmen. Nutno však uznat, že si na couch do jeho pokoje zve jen samé zajímavé lidi. Takový malý domácí Erasmus svět.

Většinou se s nimi minu na chodbě, prohodíme pár povrchních vět o tom, jak se máme, kdo jsme, co děláme a jde se zase dál. Občas se připojím k jejich večeru, když zůstávají doma, prostě proto, že mám strašně ráda příběhy a couchsurfeři jich říkají plno.

První couchsurfeři, na které jsem tu narazila, byly ty holky z Austrálie. Jedna s knírem

a ta druhá s neoholeným podpažím a kdoví čím ještě.

Mihl se tu jeden dánský Australan (či australský Dán?), poté tu byly ubytované dvě studentky z Olomouce, Češka a Slovenka. Už jsem tu taky vyprávěla o jednatřicetileté slečně z Jižní Koreje, která před rokem publikovala svou první knížku, teď píše druhou o svých cestovatelských zážitcích z arabských zemí. Její životní příběh je neuvěřitelný, měl by se zfilmovat. Korejka byla první couchsurfer, se kterým jsem se skamarádila. Zůstala u nás na deset dní, posledních pár dní se přestěhovala ke mně do pokoje na můj couch, protože můj turecký spolubydlící chtěl už hostit další pocestné. Bylo to strašně zlaté, chodily jsme spolu sightseeingovat a fotily každou blbost jako správní turisté a v životě bych nevěřila, že si budu tak moc rozumět s o deset let starší Korejkou, že spolu budeme pít pivo a vést při tom pravý girly talk, u kterého se mi Korejka svěří, že je to její první rozhovor o sexu v životě.

Přespávala u nás taky jedna mladá Belgičanka, která si chce po návratu do své vlasti otevřít malou restauraci. Téměř současně s ní tu byl ubytovaný i rakouský pár. Slečně bylo dvacet dva, chlapci ke třicítce, prostopovali spolu téměř celou Evropu, chlapec pak i Nový Zéland. Jednoho večera Belgičanka uvařila jídlo, které by chtěla podávat ve svém malém podniku a měli jsme tak malou international party u mě v pokoji.

O pár dní dříve jsem takhle večeřela s Turkem, Korejkou a Estoncem. Tento kluk z Talinnu byl prvotřídní Němec, takže jsem ty jeho řeči skoro nemohla vystát. A vůbec, na co jezdit do světa, když celý svět nakonec stejně přijde k vám do bytu. Jako onehdy, když byl ten maraton, spal u nás jeden pár z Francie a druhý z francouzské části Kanady. Kanaďani byli opravdu dobrodruzi, za sebou měli měsíc ve Švýcarsku, teď cestovali tři týdny po Turecku, pak měli naplánovaný Vietnam a nakonec Nový Zéland; rok na cestách. Proč ne, když výšku už si udělali.

Teď tu byl dva dny klid a pak předevčírem přijela ta Berlíňanka. Opakoval se skoro stejný scénář jako s Korejkou. Kdo by to byl řekl, že si budu tak rozumět s o šestnáct let starší Němkou. Že prý Berlín už není tak cool, novým centrem Evropy je Istanbul. Yeah. Berlíňanka nyní přespává u mě na gauči, protože včera přijeli další dva couchsurfeři z Anglie (podle Berlíňanky pěkní násoskové, prý už pozná alkoholiky) a spolubydlící tady proto včera pořádal menší párty. Kolem jedné ráno, zrovna když jsem přišla domů, se odebrali do nějakého klubu a Berlíňance se nechtělo spát s nimi v pokoji, když kdoví kdy a v jakém stavu se budou vracet zpátky. Mimochodem ještě teď Angličan s Turkem nepřišli domů, Angličanka už cosi kramaří v kuchyni.

Už jsem si na ten životní styl a všudypřítomné couchsurfery zvykla. Nikdo mě nenutí se s nimi bavit, když sama nechci, a většinu času se stejně míjíme. Ono to totiž začne být po čase náročné, pořád se s někým seznamovat, vést ty stejné poznávací rozhovory, když nikdo se doopravdy nezajímá. Použijí vaši koupelnu, v kastrolu vám nechají zbytek jídla, co jste nikdy předtím neviděli, a o den, dva či tři později už se vám do bytu hrne další baťůžkář. Zapomeňte na mé kouzelné dvě sestry, které procouchsurfovaly čtyřicet dní v Evropě, takové hosty aby u nás pohledal. Jsou to proto právě takové holky jako Korejka či Berlíňanka, kvůli kterým to má nakonec cenu.

Zkrátka se tu nenudím ani doma. Meeting new culture ve vlastní kuchyni, co víc si přát.

Rada na závěr pro všechny budoucí i současné couchsurfery: zkuste taky někde po sobě umýt nádobí a nezaprasit při vaření celou kuchyň, když jste u někoho na návštěvě.

4 comments

 1. fremy October 24, 2010

  Na jednom pokoji se vystřídá celý svět. To je báječná představa a zvlášť, když si dobře porozumí.

 2. Ivy October 24, 2010

  o porozumění mi ani nemluv… právě se sem nastěhovaly dvě švýcarky, tak tu teď šprechtí s tou berlíňankou o sto pět…

 3. michal October 25, 2010

  ta s tym knirem nevypada zas tak zle :D

 4. Jitka October 25, 2010

  Tja, řekla bych, zábavné a náročné zároveň, mám pocit, že v životě už nepotkáš tolik lidí najednou:-)

post a comment