Guilty pleasure songs

26 January 2010

Existují však i takzvané guilty pleasures – písničky, které nechci, aby někdo jiný věděl, že poslouchám, písničky, které mám spojené s nějakou událostí či filmovou scénou.Dostalo se mi zajímavých komentářů na adresu songů, které občas přikládám ke svým článkům. Mluvíme o těch dobrých, reprezentativních a pokud možno méně známých písníčkách. Existují však i takzvané guilty pleasures – písničky, které nechci, aby někdo jiný věděl, že poslouchám, písničky, které mám spojené s nějakou událostí či filmovou scénou. Přesto jsem se rozhodla, že i ony si zaslouží na tomto blogu pozornost!

 

Cyndi Lauper – GIRLS JUST WANNA HAVE FUN: video
Tento song už jsem tady zmiňovala v souvislosti s mým vítězným tanečkem po odevzdání kritické studie filmu Antichrist. Popravdě, byla jsem inspirovaná závěrečnou scénou ve filmu Duševní slepota, kde se čtyři hlavní hrdinky spontánně roztančí na trávníku právě do rytmu této písně. Nepodařilo se mi sice nikde vygooglovat video s touto filmovou scénou (asi proto, že samotný film se dá sledovat jen s opravdovou slepotou), ale originální videoklip je naštěstí stejně bláznivý. Varuji vás však, nejde to poslouchat do nekonečna, ba naopak, pustíte si to třikrát za sebou a už máte celých osmdesátek plné zuby, ale na zvednutí nálady, vítězné tanečky a podobné blbosti je tato guilty pleasure zkrátka ideální.

Irene Cara – FAME: video
V osmdesátých letech ještě chvíli zůstaneme, píseň Fame byla titulním songem stejnojmenného muzikálu natočeného v roce 1980. Film jsem viděla asi před dvěmi týdny a od té doby nemůžu dostat z hlavy jednu scénu. Ta scéna je tak slavná, že se loni v Londýně pokusili o její oživení (inspirace Michael Jackson Dance Tribute se nezapře). A samozřejmě u toho nesmí chybět žlutý taxík. Klikněte na video, osolte repráky a zapojte se do Fame madness.

New Radicals – MOTHER WE JUST CAN’T GET ENOUGH: video
Na tuhle písničku bych málem zapomněla, pak ale přišel sitcom Scrubs a s ním jedna velmi povedená scéna. A od té doby (cca 3 dny) jsem si ji ještě nepřestala pouštět. Že je to staré, mainstreamové a až příliš chytlavé? Nejen to! Koukněte na video, ta píseň je sexy. Oh, it is so on. Bring it!

Aretha Franklin – I SAY A LITTLE PRAYER: video
V mém výčtu nemůže chybět ani slavné video z filmu Svatba mého nejlepšího přítele, ve které zpívá celá famílie píseň s nebezpečně chytlavým textem “Forever and ever you’ll stay in my heart and I will love you”. A teď mi řekněte, kdo by si tuhle píseň od času ve sprše zabroukal.

Whitney Houston – I WILL ALWAYS LOVE YOU: video
Tahle píseň sice nemůže chybět (vzhledem k tomu, co vás čeká v Bonusu), je na mě však až moc uječená. Proto si ve slabých chvílích pouštím jednu scénu ze seriálu Gilmorova děvčata, kde to “always love youuuuu” konečně dostává romantický nádech. Bad pleasure? Po zhlédnutí videa snad pochopíte.

The Beatles – ALL YOU NEED IS LOVE: video
Beatles a guilty pleasure song? Pokud v písničce zpívají “Vše, co potřebuješ, je láska”, tak určitě. A pokud některé písničky máte rádi o to víc, že se, byť v trochu jiném podání, objevily ve vaší oblíbené romanické komedii, tak neváhejte a podívejte se na video z filmu Láska nebeská. Guilty pleasure song/video jak vyšité.

José Gonzales – HEARTBEATS: video
Ta písnička pro mě tolik znamenala, až se z ní časem stala moje guilty pleasure. A nebo je guilty pleasure seriál One Tree Hill, ve kterém jsem ji poprvé slyšela? Video napoví.

No Name – TY A TVOJA SESTRA: video
Normálně když někdo vysloví název této slovenské skupiny, přeběhne mi po zádech dikobraz. Jenže mám dvě sestry a naneštěstí mi tak jedna jejich písnička tak říkajíc vlezla pod kůži. Kdysi na ní bylo hodně pravdy.

Karel Gott – C’EST LA VIE: video
Ani Karla Gotta běžně neposlouchám. Tato písnička je čestná výjimka, může za to film Zemský ráj to na pohled, kde pro mě získala nový rozměr a já si tak při jejím pouštění vždy vybavím dvě scény z tohoto českého snímku: 1. Chytilová a její dvě dcery tančí nahé pro Vetchého do rytmu C’est la vie, 2. Chytilová pouští na ulici před věznicí na plné pecky C’est la vie, tak aby to slyšel zavřený Vetchý. Stačí se jen zaposlouchat…

 

Bylo toho moc? Cítíte se zhnuseni a už nikdy nechcete klikat na moje “motivy”? Nebo vás ten výlet do guilty pleasures songs a s nimi spojených filmových a seriálových scén bavil? Tak či tak, připravila jsem pro vás třešinku na závěr.

 

BONUS
Céline Dion – MY HEART WILL GO ON: video

Ale no tak, když guilty pleasure songs, tak přece se vším všudy. Jednou za čas (čti JEDNOU ZA ČAS) neuškodí ani trochu sentimentu a kýče. Přidávám na přání komentátora Me.

 

7 comments

 1. S.F. January 26, 2010

  All you need is love in Love Actually is absolutely awesome! (Jsem si řekl, že když už je 80% té věty anglicky, tak ty poslední tři slova být anglicky můžou být taky :-) )

 2. S.F. January 26, 2010

  Mimochodem, jak tak poslouchám a přemýšlím nad songem z Titanicu… tak, ať už je to seberomantičtější kýč, tak jako má fakt něco do sebe.

 3. Me January 26, 2010

  .. and you did it again.. made my day, truly :-) laughing so hard. Have to admin, Cyndi lauper is a great one, so is Noname (for some reason i always liked their lyrics). The rest makes me just sad :-p

 4. Ivy January 26, 2010

  Jsem ráda, že každý si aspoň jednu vybral:-) Díky za komentáře, aspoň vím, co příště….8-))

 5. fremy January 26, 2010

  Mě se líbilo Fame a I say a little prayer, které mi připomněly podobně akční lipdub videa nedávno zhlédnutá. Teď jsem rád, že jsem se do čtení a poslouchání pustil až dnes večer (po zkoušce), protože mi to hodně zlepšilo náladu. Díky.

 6. Ivy January 26, 2010

  K vašim službám;-))!

 7. best February 21, 2020

  Zemský ráj to na pohled – Kdo je Chytilová? Tam hrála Cibulková.

post a comment