Holandsko aneb cesta tam a zase zpátky: 5. a 6. den

1 May 2010

motiv Ako to skončí v tom Holandsku? Zosobáší sa nemecký pár? Podarí sa vykúriť stany? Zúčastní sa Iva a Zuzka workshopov posledný deň? Podarí sa dopiť všetku kávu? Nájde sa miesto kde sa dá napísať zápočet? Jelikož jsem si poslední dva dny už nepsala průběžné zápisky o naší činnosti v Holandsku či na cestě tam […]

motiv

Ako to skončí v tom Holandsku? Zosobáší sa nemecký pár? Podarí sa vykúriť stany? Zúčastní sa Iva a Zuzka workshopov posledný deň? Podarí sa dopiť všetku kávu? Nájde sa miesto kde sa dá napísať zápočet?

Jelikož jsem si poslední dva dny už nepsala průběžné zápisky o naší činnosti v Holandsku či na cestě tam a zase zpátky, takže není co přepisovat do počítače, povím vám místo toho události pěkně podle klasické narace.

1. Pohádka o německém páru

Jak to tedy vlastně bylo s tím německým párem, o kterém byla zmínka hned na začátku tohoto cestovatelského cyklu.
To vám byl jednou jeden Němec a ten se minulé léto účastnil české letní univerzity. A když říkám Němec, tak se vším všudy, na Hamburg nedal dopustit (a snad i proto začínal všechny řeči “Well, we in Hamburg…”). Jednou si tak Němec vyjel i se svou škaredou blonďatou přítelkyní (beztak taky z Německa) na AEGEE event do Nizozemí. Snad osud tomu chtěl, aby zde pak na každém kroku zakopával o organizátory letní univerzity, na které tak prudil. Bylo nebylo, narazili na sebe hned u registrace. A pak všude tam, kam se se svou blonckou vrtl. Co naplat, že na tomto eventu bylo dalších šest set lidí, byli to vždy čeští organizátoři, které tato dvojice potkávala při cestě na raňajky, do sprch, do města a dokonce se spolu vraceli i ve stejný čas z diskoték (“No ty kokso, to už nie je normálne, zasa ti Nemci!”). Proto vám, milé děti, můžu s čistým svědomím říct: “Ano, německý pár sa určite zosobáší”. Takže vrkú vrkú, pohádky byl konec.
A jestli nezemřeli, žijí v Hamburgu dodnes.

2. Přechodné ustanovení o ubytování

… by vypadalo asi takhle:

Dear participants of our Agora,

we are sorry to inform you that we are unable to fix the termulagorators which were placed to your tents to heat up warm the air inside. This means one thing, you can stay in the gym where you slept last night, because there will be fucking cold in the tents tonight.
We are sorry for this inconvenient once again.

With infinity (and) love
AEGEE-Leiden

-For god sake, finally!!!

3. Příhoda o tom, jak se šlo na workshop

Neděle. Poslední den na Agoře.
Dopoledne – další plenary meeting.
Další moře kafe.
Jako oběd čínské nudle s omáčkou z burákového másla (yeah, peanut butter again!).
A pak další hanging around.
Najednou je půl třetí nebo kolik.
Iva: “Že bychom šli na nějaký ten workshop, když už jsme tady ten poslední den?”
Michal: “Tak to ja asi budem robiť na diplomke.”
Zuzka: “Ale išla bysom. Kam?”
Iva: “Mně se líbil ten s názvem New media makers nebo tak.”
Zuzka: “Prečo nie. Michal, vidíme sa potom.”

Jenže ouha! Do koho nenarazíme po cestě na workshop!
Sarajevo boy.
Slovo dalo slovo.
A zápletka je na světě.
Jdeme se Sarajevem do města.
Zuzka slibuje, že se tam od nás oddělí a půjde koupit dárek sestře k narodeninám.
To zní jako plán.
V tom nám Michal píše, že potkal Pražáky a jede s nimi do města na kafe.
Ani to psát nemusel, za chvíli kolem nás profrčí stříbrná Fabie combi.
Zastavuje.
“Tak to je ten váš workshop?”

Po dvaceti minutách se dostáváme se Zuzkou a Sarajevem pěšky do centra města.
Z ničeho nic vidíme, jak před námi parkuje stříbrná Fabie combi.
“Tak kam máte namířeno?”

Slitujeme se nad Zuzkou a jdeme spolu se Sarajevem vybrat její sestře dárek.
Erotic shop.

Jdeme si sednout na nějakou zahrádku u kanálu.
Než stačíme pořádně zaostřit, slyšíme: “Jé, to je ale náhoda, přisedněte si k nám.”

Park. Břeh. Tráva (ta na které rostou pampelišky). Plánuju si koupit v Leidenu letní vilku a jezdit tam na prázdniny.
Potkáváme dva zhulené kamarády Sarajevo boye.
Tolik náhod snad ani nepřežijem.

Není nad to udělat si vlastní workshop. Třeba s názvem “Getting to know Balkan culture”.

4. Poslední ohlédnutí za AEGEE spiritem.

Můj jediný zápis v bloku z neděle:

18:50 Vlaštovky! How to make an airplane.
18:56 Shirt off!

Abych to vysvětlila. Poté, co jsme se vrátili na Agoru, se konalo poslední shrnující plenary meeting. Celé shromáždění však přemýšlelo jen nad jedním: “How will I fucking get from Netherlands?”
Islandská sopka měla své další oběti. Vidět někde ve zprávách, jak se zoufalí cestující na letištích snaží dostat domů, možná to se mnou ani nehne. Vidět na živo přes čtyři sta lidí, jak jim ruší lety a oni se pak snaží najít nějakou jinou cestu z Leidenu, tak to se mnou celkem zamávalo. Najednou to nebyli bludní Holanďané ale bludní Němci, Angličané, Francouzi, Řekové, Švýcaři, Španělé, Portugalci, Italové, Rakušáci, Čechoslováci, Turci, Ázerbajdžánci, Bosňáci, Srbové, Chorvati, Rusové, Ukrajinci, Poláci, Maďaři, Belgičané, Lucemburkové, Finové, Švédové, Rumuni, Slovinci, Litevci, Estonci, Bulhaři a jeden bludný Gruzínec. A všichni v Holandsku.
A pak nám organizátoři pustili video. Skupina AEGEE-TV natočila instruktáž s názvem How to make an airplane, ve kterém nějaký AEGEE boy vysvětluje, jak si udělat vlaštovku z papíru… a odletět. Znovu se ukázal AEGEE spirit, spolu s klukem ve videu si i polovina lidí na plenary meeting nenápadně skládala vlastní vlaštovky, aby je pak všichni najednou vypustili do sálu.
A stovka papírových vlaštovek tak pomalu klesala na zem…

Takhle rozdovádění participanti vyhecovali další kluka typu AEGEE boy, který měl poté prezentaci, aby si sundal tričko. A fakt že jo. Košile letěla sálem…
Prostě AEGEE. A spirit k tomu.

5. A všechnu kávu se (mi) vypít nepodařilo.
Zato se mi ale podařilo vypěstovat si pěknou závislost na kofeinu.

6. Cesta zpátky, islandská sopka a zápočtový test k tomu
Je pondělí ráno, den odjezdu z Agory, AEGEE-Brno crew jsou jedni z mála, kteří doopravdy odjíždí. Stovky lidí si zařizují hostely v Amstru či Rotáči, nebo zůstávají díky laskavosti AEGEE-Leiden o den déle v univerzitní tělocvičně.

Pražáci se dostali domů ve středu:
Going to Eindhoven/Leiden/Haag/Dordrecht/Amsterdam, sleeping/freezing in a tent in 3°C, being evacuated after fire, drinking & dancing a lot every night, trying space cake (not working), trying dutch weed (working:), being scared every day that I won’t get home, bringing a completely drunk chinese girl home … what did you do in last 7 days?

Sarajevo boy se dostal domů po roadtripu Sarajevo-Zagreb-Dortmund-Amsterdam-Leiden-Frankfurt-Dortmund-Sarajevo v neděli.

Na Facebooku nyní existuje skupina Got stuck in Holland. Má asi 95 členů.

AEGEE-Brno dorazilo do Prahy v pondělí v osm večer. Bez žádných zajížděk (!), osm hodin nám trvala cesta Leiden-Prague.
A jak jsme si to tak valíme rychlostí 160 km/h po německých dálnicích, Michal hlásí, že nám dochází benzín. Podle jeho odhadů to však vystačí tak akorát do první české benzínky. Odpočítáváme kilometry a nejistě sledujeme ručičku na palubní desce, jak se pomalu a neúprosně zastavuje na červeném symbolu pumpy. Míjíme německo-české hranice. Zpomalujeme. Jedeme na volnoběh. Konečně se před námi vynořuje nějaká Shellka. Tankujeme. Michal nám vesele sděluje, že jsme měli v nádrži posledních asi 0,3 litru benzínu. Nice.

A pak si to už svištíme rovnou do Prahy, abych se zde v devět hodin večer připojila na Internet a napsala zápočtový test z předmětu Zahraniční politika USA. Bylo to hardcore, v osm hodin parkujeme v Praze a usazujeme se v blízké bageterii s wi-fi připojením. Michal mi půjčuje svůj notebook a já se loguju na školní síť, otvírám si stránky na Wikipedii, kdybych náhodou nevěděla odpověď, abych mohla jen překliknout… A Michal se Zuzkou si rozdělují má čtyřiceti stránková skripta na polovinu, že kdybych náhodou něco nevěděla, tak oni mi to v nich najdou.

Je 21:00. V univerzitním informačním systému klikám na odkaz v kategorii Odpovědníky Zápočtový test. Deset otázek, čtyři možnosti u každé, jen jedna správná odpověď. Pět minut. Začínám vykřikovat do pléna otázky jako: “Kde všude se sešel Reagan s Brežněvem?” nebo “Kdy a kde byla zveřejněna iniciativa Open skies?” Michal se Zuzkou se horlivě snaží hledat správné odpovědi a já se snažím odpovídat podle mého nejlepšího (a ehm trochu nečestného) svědomí. Zbývá už jen 10 sekund…. 5 sekund… vteřina. Konec.
Najednou na mě vyskočí výsledek Dosáhli jste 7 bodů z 10.
Jo to by šlo, na připuštění ke zkoušce jsem potřebovala šest bodů.
Že ještě jednou děkuju.

A jede se domů.

Je 1:00 v úterý ráno. Jsem v Brně u sebe na privátě. Ty pocity, které zažívám, když si lehám pod peřinu do své vlastní postele, jsou nepopsatelné.

Je 1:05. Na Facebooku jsou aktivní poslední tři lidé – Michal, Zuzka a Iva si mění své profil picture.

7. Final statement
Bylo to krásné a bylo toho dost.

Teda skoro.

A pak bylo úterý dopoledne a já si vykládala se Zuzkou přes Skype.
Dyť znáte ten vtip o dvou vězenkyních, jak je pustí po dvaceti letech v jedné cele na svobodu…

 

P.S. Autumn Agora 2010 se koná v Istanbulu… Jak příhodné.

8 comments

 1. eli May 1, 2010

  AEGEE spirit rules ;)

 2. michal May 1, 2010

  yeaaah

  este jeden link :)
  http://www.aegee.tv/movies/archive/movies/495.html

 3. michal May 1, 2010

  regujem na poslednu vetu… pozeram si ake meste su na ceste ;) v sarajeve sa mozeme zastavit ;) a je to 1600 km iba… takze to nie je take zle… :D

 4. Ivy May 1, 2010

  VY se můžete zastavit, já se s vámi tuším potkám až v Istanbulu;-)

 5. Hortenzia May 4, 2010

  Fajn, Michal, tak my sa zastavujem :D
  a btw…Pohádka o Nemeckom páre dostala na obrátkách či jak sa to hovorí po tom čo Denise rozposielal maily a ospravedlňoval sa že nás všetkých ignoroval..normálne sa mi ti rozlial nejaký čudný pocit po tele..že by náhly príval emócií spoluúčasti? ale fakt mi ho bolo ľúto, že tá jeho je strašná žiarlivka..ale tak keď už ju raz má rád a stojí mu to za to, tak prečo nie? :D a inak ona určite nie je originál Nemka..to by sa nebavili po anglicky ;)

 6. michal May 4, 2010

  je to polka
  http://www.facebook.com/profile.php?id=562708154

  a je starsia ako on ;)

 7. S.F. May 10, 2010

  Velice hezký deník. :-)
  (Ale jestli teď kvůli tomu nestihnu ranní vlak do Brna, tak si mě nepřej :-) )

 8. Ivy May 11, 2010

  S.F.: Děkuju (snad jsi to stihl O:-))

post a comment