IGNIS BRUNENSIS 2010

3 June 2010

motiv Waiting for a war Jaké byly ohňostroje? No, viděla jsem zelený mrak, pak červený, pak fialový, pak žlutý… I letos jsem se jela v rámci festivalu Ignis Brunensis podívat na brněnskou přehradu na dva ohňostroje. Kdyby se náhodou opakoval zážitek, tedy spíš prožitek, z minula. A vskutku, zrodil se Ivin další sen. První ohňostrojovou […]

motiv


Waiting for a war

Jaké byly ohňostroje?
No, viděla jsem zelený mrak, pak červený, pak fialový, pak žlutý…

I letos jsem se jela v rámci festivalu Ignis Brunensis podívat na brněnskou přehradu na dva ohňostroje. Kdyby se náhodou opakoval zážitek, tedy spíš prožitek, z minula. A vskutku, zrodil se Ivin další sen.

První ohňostrojovou exhibici na přehradě měl na starosti Flash Barrandov SFX, čeští ohňostrůjci, jimž patří také ohňostrojné finále festivalu. Na přehradu jsem s kamarádem přijela ve chvíli, kdy začalo odpočítávání do začátku ohňostroje (cca 10 minut před). Jelikož takhle na poslední chvíli přicestovalo eMHáDéčkem na brněnskou přehradu asi milion dvacet lidí, hned po výstupu z tramvaje jsme byli smeteni davem, který nás zanesl až za první tribunu. Se stáním na jedné noze na silnici a natahováním krku přes dav jsem se však spokojit nechtěla, a tak jsem investigativně zatáhla kamaráda až skoro k břehu, kde jsme stáli sice na obou nohách, zato v blátě, a krk jsme natahovali přes strom. “Tak budeme mít prostě ekoohňostroj,” poznamenal kamarád volící Zelené. Ohňostroj však byl tím pádem srovnatelný s výsledky voleb Zelených – čekala jsem víc. Bylo to tím stromem, bahnem, společností nebo absencí alkoholu, že jsem jela nazpátek v přeplněné tramvaji bez absolutně žádného dojmu?

Na soutěžním ohňostroji francouzských Storm Artificies jsem se sešla se sestrou, jejím přítelem a dalším kamarádem. Chyběl strom, za to nechybělo bahno, po kterém se svezl kamarád, když jsme scházeli svah ke břehu, a přítomen byl i alkohol, jímž jsme se ten den zarputile opíjeli už od pěti odpoledne. Výhled na odpaliště ohňostroje jsme měli dokonalý, jelikož jsme přijeli asi půl hodiny předem, přesto jsme však ze show skoro nic neviděli. Byla totiž mlha (údajně ale jen na naší straně přehrady). Jak jsem uvedla na začátku, chvílemi bylo nebe zelené, pak červené… Ale i tak ohňostroj nezklamal.

Díky hlasitým výbuchům a měnícím se barvám na zamračené obloze jsem si ze začátku připadala jako někde ve válečné zóně, odkud vysílají zahraniční reportéři aktuální informace o nějakém dalším konfliktu na Blízkém východě (teda pokud si reportér nezaplatí za to, aby jim to válečné běsnění nezahráli někde ve stodole najmutí komparzisti, protože se moc bojí jít do terénu, jak jsem se dozvěděla od Petry Procházkové). Ke konci ohňostroje jsem si zase připadala jako v pohádce Šíleně smutná princezna, přesněji ve scéně, kdy se za noci ozývají výstřely z děl a vidět jdou pouze záblesky. Nedivte se, člověk s mou fantazií nemůže hledět dvacet minut na zamračenou duhovou oblohu, aniž by si přitom nepředstavoval sám sebe přinejmenším někde v Afghánistánu, jak reportuje o dalším útoku Talibanu. A to je tak asi všechno, co bych vám dnes řekla k mému dalšímu snu.

Tyto dva ohňostroje jsou nakonec jediné, které jsem během Ignis Brunensis viděla. Zítřejší velkolepé finále na Petrově nestíhám a již proběhlé ohňové show, na kterých jsem nebyla, prý stejně kvůli počasí za moc nestály. Přesto ohňostroje zase překvapily a připomněly mi mou závěrečnou větu z článku o loňském Ignis Brunensis, že já nikdy neměla malé sny.

Reporty z minulého ročníku:
IGNIS BRUNENSIS 2009, 1. soutěžní ohňostroj
IGNIS BRUNENSIS 2009, 2. soutěžní ohňostroj

P.S. Snad i příští rok za mnou do Brna přijede kvůli ohňostrojům sestra z Prahy a ne, že já budu muset kvůli Ignis BRUNENSIS (v překladu: brněnské ohně) za ní do Prahy na nějaké Ignis PRAGEA, jak mě někdo strašil.

2 comments

  1. Kate June 3, 2010

    Přehrada má atmosféru. Já byla na ohňostroji minulou středu a myslím, že na to jen tak nezapomenu. :,) A taky pršelo a bylo bahno a davy tam byly…ale někdy je to jedno.

  2. Ivy June 4, 2010

    Vidíš, ještě jsem zapomněla popsat tu dokonalou vodní hladinu, která místy splývala s nebem…;-) Souhlas s tím, že někdy je to jedno, i když stojíš v hovně…

post a comment