Jak jsme se propili k bakalářskému titulu

17 June 2010

motiv


Tak si to shrňme, ze sestry je bakalářka. Oslavy proběhly – takže v pořádku. Teď to už jen uchovat ve věčné paměti Internetu pro další generace.

Krátké představení sestry: 22 let, krásná a chytrá (tak jak jinak, že), studijní obor: Mediální studia a žurnalistika (Digitální média) – Evropská studia na Fakultě sociálních studií. Žurnalistiku úspěšně zakončila státnicemi už po pátém semestru letos v lednu a poslední semestr na bakalářském dvouoboru už ji čekaly jen státnice z Evropských studiích na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií a k tomu bakalářská práce tamtéž.

STŘEDA
Sestra si obhájila bakalářkou práci na téma Nástroje EU při řešení bezpečnostních krizí a jejich použití. Pobavil hlavně posudek vedoucího práce, který napsal: “Četnost konzultací si umím představit větší.” Výstižné, sestra byla jen na jedné konzultaci během celého psaní. A přesto, že se zatím neozvalo žádné německé nakladatelství s tím, že by sestře bakalářku vydali, práce je to určitě přinejmenším uspokojivá. Co byste taky nechtěli za pouhý týden (usilovného) psaní.

Slavit se ale zatím nešlo, ve čtvrtek sestra ještě musela absolvovat státní zkoušku z Evropských studií. Ve středu odpoledne se tedy naposledy ponořila do tajů evropské integrace a podobných srand, kvůli kterým radši na téže katedře studuju obor Mezinárodní vztahy. Jenže ouha, v blízkém lesíku se usadila parta postarších trampů, kteří začali na celé okolí vyhrávat a zpívat ty největší české táborákové hitovky, Wabi Daňkem počínaje (a taky konče). No tak nejsme v žádném Španělsku, aby nám pod okny vyhrávaly serenády a v pauzách bylo slyšet cvrkot cikád. Na Starém Brně se dočkáte písní country ražení doplněné komáří symfonií. A aby toho nebylo málo, začala si sestra ještě stěžovat na migrénu v noze (!). Tedy spíš v obou – chvíli v levé a pak v pravé. Neptejte se mě, jak taková migréna vypadá a co to žere. Prostě sestřiny nohy byly vždycky něco spešl.

ČTVRTEK
Nastal poslední den sestřiného bakalářského studia. Ještě předtím, než sestra ráno odešla z bytu psát tu slávu, jsem jí hecla, že jestli ty státnice dá na B, napíšu o ní článek. Takže už asi víte, jak to dopadlo. Jelikož se ta státní zkouška skládala ze dvou částí, výsledné známky byly taky dvě – B a C. Jak příhodné. Celkové hodnocení státnic na Evropských studií – za C.

A tak se šlo slavit. Co na tom, že oficiální výsledky byly zveřejněny až v pátek, hlavně že tam byl ten dobrý pocit, že se státní zkouška nebude muset opakovat. Ve čtvrtek večer jsem tedy přišla sestře poblahopřát do vinárny. Sestra tak své studium zakončila přesně tam, kde ho začala – v nejoblíbenější vinárně nad Zelným trhem, kde podávají výborné víno (ehm, z Prušánek) a kam se svými spolužáky chodila (a snad ještě bude chodit) co týden. Ve vinárně dohromady popíjelo asi šest mladých, krásných a úspěšných slečen bakalářek a taktéž jeden mladý a úspěšný pan skoro-magistr. Jejich ovíněný večer se protáhl do jedné v noci, ale to já si už dělala ostudu na Burning party ve Zbrojovce. Abych pak ve dvě ráno objímala můj milovaný Brno-střed.

PÁTEK
Ta legendary party měla ale teprve přijít a já na ní nemohla samozřejmě chybět. Vyhlášení výsledků státních zkoušek se konalo až v pátek v šest hodin večer no a hned poté, co sestra napsala sms, že B a C z ní děla Bc. jsem se vydala za ní a jejími spolužáky slavit do koktejl baru. Tam už na mě čekalo mimojiné zase minimálně šest krásných a úspěšných teď už oficiálních bakalářek z Evropských studií.

Brno mělo tu noc nezapomenutelnou atmosféru. Probíhala zrovna Noc kejklířů, takže venku se producírovalo spousta výletníků, včetně ctěných policejních hlídek, vyslaných do ulic, aby řešily problémy typu – dva mladí opilí kluci vyšroubovali litinový sloupek. Zkrátka a dobře, asi do jedné ráno jsme seděli na zahrádce baru, popíjeli drinky se středomořským vánkem, abychom se cítili jako pravé karibské královny a vůbec, celé to bylo jako z ilustračního videa cestovní kanceláře lákající české turisty na lásminit někam k móři. Jo a že prý vypadám jako Debra “Fucking” Morgan.

A pak že navštívíme hladové okénko a půjdeme to někam vytancovat. Inu dali jsme si řádně vysmaženého pana Gyrosa a šli do metra. Teda Metra, že. Jenže tam měli i ve dvě ráno vstupné za 50Kč a řadu přede dveřmi, jak kdyby tam měla zpívat Lady Gaga. I řekli jsme si, že druhou půlku večera pojmeme studentsky a jali jsme se tedy vyčůrat do Veselé Vačice a pak už hupky dupky do nonstopky pro lahváče.

V parku na Moravském náměstí bylo tu noc živo. Největší pozornost přitahovala partička cákající se v hnusné špinavé vodě ve fontáně uprostřed Moraváku, a tak mě svlažení si nožek hned přešlo. Zabrali jsme poslední volné lavičky a v koktejlkách na sobě a s lahváčem v ruce jsme já a sestra začaly zpívat ty naše slovácké lidovky. Bez psiny. Přidal se k nám i tenor z Chrudimi a společně jsme se marně upamatovávali slov písniček jako Za tú horú za vysokú, Amazonka či Proklínám, která jsme pak řvali do parku plných lidí. Jak říkám, Brno tu noc trpělo magickou nespavostí a snad do čtyř do rána byl Moravák obsypaný lidmi hlavně z IBM, soudě dle Eliščiných výkřiků: “Jé, toho já znám z práce!”

Začalo svítat. A nám se stále ještě nechtělo domů. A spát se očividně nechtělo ani jednomu na nit mokrému klukovi, který s kamarádem kolem nás procházel a málem zakopl o Elišku sedící na zemi. Týpek se pak velice začal zajímat, co jsme to za skupinu, sedl si na zem a začal nám vyprávět, jak to vzal dnes přes bazének v clubu Two Faces rovnou do fontány na Moraváku. Jeho kamarád však pokračoval dál a až za dlouho chvíli si týpek vzpomněl, že mu zapomněl dát klíče od bytu… Nicméně týpek z Ratiškovic byl překvapivě zábavný, na následující fotce nám se zaníceným výrazem ve tváři vypráví story o svých ponožkách.

A pak se mi náhodou objevilo na balerínce divné hnědé bláto. Bez psiny. Občas prostě šlápneš do hovna. Bohužel zápach mě prozradil, a tak všichni vcukuletu vyskočili z laviček a když už jsme se tak hezky postavili, rozešli jsme se domů, protože bylo půl šesté ráno a my jsme měli hlad. Cestou domů jsme ještě minuli nějaké dvě blondýny, které se cákali ve fontáně s místním bezdomovcem René, a pěkně na boso, za světla a střízlivé jsme došly dom.

A tak jsme se krásně propili k bakalářskému titulu mé sestry.

A až já někdy (snad už za rok) napíšu a obhájím dvě bakalářské práce a úspěšně složím troje státnice, hecnu se a v té fontáně na Moraváku se taky vyráchám.

12 comments

 1. Ivy June 17, 2010

  Lookee, co v první řadě, ty budeš V.I.P. hezky vedle mě v tom bazénku;-)

  Eli – ok, beru tě za slovo:-D

 2. eli June 17, 2010

  thanks sis ;) pristi o rok o tobe taky mozna napisu clanek :D

 3. Lookee June 17, 2010

  Moc hezké a velká gratulace :) jak libozvučné … “známky B a C a je ze mě Bc.” :o)

  Iv … na to čvachtání ve fontáně chci lístek do první řady!

 4. KatkaB June 17, 2010

  moc pěkný článek, výborně jsi vystihla atmosféru, doufám že další generace budou následovat náš příklad jak se má slavit ;)

 5. Martin June 17, 2010

  krásný, optimistický článek ;-)

 6. Ivy June 17, 2010

  No co vy, spolupachatelé, tak za rok se mnou, ne:-)

 7. Petr June 18, 2010

  Super, jsem rád, že jsi vybrala i “hippie” fotku, tak jsem ten večer trochu viděl já :)
  Akorát se musím trochu ohradit proti tenoru :) a příští rok kalba s Debrou, už se těším ;)

 8. Jolka June 18, 2010

  Ivi, moc pěkné dílko:-) V Praze z Tebe budou mít radost. A Elišce samozřejmě ještě jednou gratuluji:-)

 9. Ivy June 18, 2010

  Petře, promiň – on to byl baryton;-)? Nee, prostě jsem jen chtěla říct, že jsi zpíval moc pěkně!

  Jolčo, díky, v Praze ze mě každopádně spadnou ze židle…. (:-/)

 10. #13 June 18, 2010

  Diskant. (Ten hlas.)

 11. Mariana June 23, 2010

  Ajó, to jste měli říct, že jde o tu kočenu z Dextera! Ale něco na tom fakt bude :-D. Škoda, žes s náma nebyla i předevčírem.. Nějaká rekapitualce by se hodila :)

 12. Eli June 23, 2010

  to je pravda – chtelo by to i nejake shrnuti naseho pondelniho vecirku, vyvijelo se to zajimave a na to, ze jsem vubec nebyla ve vlastni kuzi, taky docela vesele :D

post a comment