Jak nakonec odjet na Erasmus do Istanbulu

20 September 2010

Přidejte si na Facebooku další dvě holky z vaší fakulty, které jedou studovat na stejnou univerzitu. Zkuste si spočítat, jaká je pravděpodobnost, že jedna z nich má narozeniny 13. září a ta druhá 16. září, přičemž vy slavíte narozeniny 14. září. Jestli to nezvládnete, je to prostě osud.

Volné pokračování Jak (ne)jet studovat do Istanbulu

Přidejte si na Facebooku další dvě holky z vaší fakulty, které jedou studovat na stejnou univerzitu. Zkuste si spočítat, jaká je pravděpodobnost, že jedna z nich má narozeniny 13. září a ta druhá 16. září, přičemž vy slavíte narozeniny 14. září. Jestli to nezvládnete, je to prostě osud.

Vyřízení víza bude trvat dva týdny, jestli datum vyzvednutí koliduje s datem vaší goodbye party, prostě ji posuňte o pár hodin, tohle už je ten nejmenší problém.

Nezapomeňte oznámit na vašem studijním oddělení, že odjíždíte na zahraniční studijní pobyt. To, že zjistíte, že vám nefunguje ISIC karta a vy se tak pomalu nemůžete dostat na fakultu, je druhý nejmenší problém.

Můj poslední týden v České republice

PONDĚLÍ
Přidejte si na Facebooku vašeho tureckého tutora. Jestli je to holka, která má narozeniny 15. září, prostě nemějte slov.

Zajděte na své studijní oddělení s tím, že vám nefunguje ISIC karta. Přestože vám tam odpoví, že máte nárok na její bezplatnou výměnu, nejásejte ještě. Výměna ISICa trvá dva až tři týdny a při převzetí musíte automaticky vrátit starou nefunkční kartu. Takže pro vás neřešitelná situace. Takže to nechce na leden, objednejte si jen novou přelepku a doufejte, že vstup do budovy turecké univerzity nefunguje jen na tuto studentskou kartu…

Při návštěvě studijního nezapomeňte odevzdat také Oznámení o zahraniční stáži i s potvrzením o vyslání od turecké univerzity.

ÚTERÝ, STŘEDA
Užívejte si poslední dny doma, začněte se loučit a hledejte si ubytování, doporučuji istanbul.craigslist.com.tr.

ČTVRTEK
Jen ta pro kontrolu se podívejte na potvrzení o vyslání od vaší domácí univerzity. Zhluboka se nadechněte, když uvidíte, že vám tam váš erasmácký koordinátor napsal špatné datum narození (!). Teď už vám nezbývá než doufat, že vám to na turecké amasádě, kam jste to potvrzení taky zanesli, projde a vy to vízum dostanete. Přesto radši ještě utíkejte za vaším erasmáckým koordinátorem, aby vám vystavil nové potvrzení se správným datem narození.

PÁTEK
Jestli odlétáte příští pondělí, máte nejvyšší čas si jet pro vízum na tureckou ambasádu. Nezapomeňte si však ještě před tím vyzvednout na studijním oddělení přelepku na ISICa. Co na tom, že nejsou úřední hodiny, vy jste přece něco spešl.

Jeďte do Prahy a doufejte… Opět vstupte do suterénu, zamrkejte na mladého Turka za okýnkem, podepište papír, kde svatosvatě odpřísáhnete, že se do 30 dnů od příjezdu do Istanbulu zastavíte na cizinecké polici, a vízum je vaše!

Na schodech ze suterénu se střetněte s mladý párem. Seznamte se. Jestli vám řeknou, že jsou z Ostravy a oba jedou studovat na stejnou univerzitu jako vy, dnes je váš šťastný den. Jeďte s nimi tramvají a vyptávejte se je na všechny možné i nemožné věci týkající se vašeho Erasma. Přejte jim, když vám řeknou, že už mají ubytování, které jim pomohl najít turecký koordinátor, přejte jim, když se vám pochlubí, že žádnou apostilu na výpisu z rejstříku trestů (mimochodem z Czech pointu) neměli, a přesto jim vízum dali, a přejte jim, že ví, kdy mají zápis na univerzitu, přejte jim to zkrátka všechno. Nezapomeňte si však s nimi vyměnit e-mailové adresy, aby vám přeposlali nabídky bytů i rozvržení zápisu do semestru, které jim koordinátor posílal a které vám prostě do e-mailové schránky nepřišly…

Nasedněte na nejbližší spoj a mazejte domů, abyste stihli přichystat vaši slavnou goodbye party. Doražte na místo a nestačte se divit – uklizeno, navařeno. Podívejte se na Internetu na doručené zprávy a jásejte, když zjistíte, že v pořadí zápisu na univerzitu jste hned první až v úterý ráno. Zkrátka, dnes je opravdu váš šťastný den, poděkujte tedy zejména tomu, kdo nachystal veškeré občerstvení (díky, Zuzko!), party může začít!

Na tomto místě si máte užívat vaši rozlučku.

 

 

 

 

 

SOBOTA
Jestli jste v sedm ráno stále ještě vzhůru a z dvaceti lidí vás zbylo pět, je na čase se vrátit domů.
Po cestě se stavte vyměnit si peníze, turecké liry najdete sice ve směnárnách těžko, ale eur tam prý mají dost. Kupte si taky knížečku turecké konverzace. A cestovní pojištění.
Jestli máte kocovinu, nezačínejte s balením dříve než v půl osmé večer.

NEDĚLE
Rozlučte se s příbuznými. Uroňte pár slz, ale hlavně se dobalte. Nakonec se stejně ukáže, že není zas tak tažké sbalit celý svůj život do dvacetikilového kufru a šestikilového příručního zavazadla. Vytiskněte si všechny potřebné dokumenty – potvrzení od univerzit, letenku i nějaké informace o Istanbulu, protože zatím beztak jen víte, kolik má obyvatel.

PONDĚLÍ
Zapněte kufr, dejte pusu mamince a naskočte do sedmičkového bavoráku, který vás odveze přímo na vídeňské letiště. Váš Erasmus v Istanbulu může začít.

 

P.S. Jo a pak se ještě nezapomeňte usmát na toho Turka, který vás přijde na letiště vyzvednout.

4 comments

 1. Eli September 23, 2010

  P.P.S. Verte sve za vsech okolnosti optimisticke sestre, kdyz vam rekne, ze vas ceka super podzim a vsechno dobre dopadne ;)

 2. Hortenzia September 29, 2010

  A verte kamarátke, ktorá vám tiež stále tvrdí, že vás čaká najlepší polrok v živote ale aby ste si tých Turkov domov nevláčili :D
  Btw…nemáš za čo :*

 3. Ivy September 29, 2010

  Zuzi, myslím, že ses s tím nejlepším půlrokem života trochu sekla…

 4. Hortenzia September 30, 2010

  Prečo??? však ešte len začal!! plus okey..to som vlastne ani nikdy nevravela, ale aspoň to že to bude super je pravda!! :P

post a comment