Jak (ne)jet studovat do Istanbulu

20 CommentsDuben
Když vám vaše univerzita zašle v nabídku zahraničních studijních pobytů Erasmus, vyberte si Londýn a jako druhou destinaci napište ze srandy Istanbul. Protože jste si vybrali nejžádanější univerzitu, zbyde na vás Istanbul. Dělejte Zagorku a ohrnujte nad Istanbulem nos. Poté oznamte rodičům, že strávíte půl roku ve společnosti Turků. Tvařte se, že studium v Istanbulu je váš splněný životní sen, aby vám měli kamarádi co závidět.

Další tři měsíce jen šiřte dál, že jedete do Turecka a už se nemůžete dočkat.

Květen
Vyplňte online přihlášku na tureckou univerzitu, zvolte si kurzy, které ani nejsou nabízené na vašem oboru a přesto si je nechte uznat vaším oborovým koordinátorem. Přihlášku zašlete pro jistotu i doporučeně poštou.

Červen

Kupte jednosměrnou letenku do Istanbulu.

Červenec

Ignorujte e-mail z istanbulské univerzity, že si máte vyřídit vízum.

Srpen
Ignorujte e-mail z istanbulské univerzity, že máte potvrdit rezervaci kolejí.
V polovině srpna napište na tureckou ambasádu, co je potřeba k vyřízení víza. Když vám za dva dny pošlou tohle

Podmínky udělování studentských víz do Turecka účastníkům projektu Erasmus

 1. Potvrzení turecké vysoké školy o přijetí konkrétního uchazeče;
 2. Potvrzení české vysoké školy o vyslání konkrétního studenta do Turecka – úředně přeložené do turečtiny
 3. Výpis z trestního rejstříku opatřený apostilou a úředně přeložený do turečtiny;
 4. Originál plus fotokopie cestovního pasu;
 5. 1 foto;
 6. Žádost o vízum je třeba podat osobně v úředních hodinách od 09:30 – 12:00;
 7. Vydaní víza trvá 15 dnů,

začněte trochu vyšilovat.

Nechte si ve fotokabince v metru udělat zostuzující pasovou fotografii. Okopírujte si dvě vnitřní stránky pasu. Napište erasmáckému koordinátorovi na vaší domácí fakultě a poproste ho o zaslání potvrzení o vašem vyslání do tramtárie. Vytiskněte si akceptační dopis od turecké univerzity, který najdete v archivu e-mailů z června.

Běžte na Czech point pro výpis z rejstříku trestů a zaplaťte za něj 50 Kč. Ztratťe výpis z rejstříku trestů. Znovu běžte na Czech point pro nový výpis a znovu zaplaťte 50 Kč. Obepište několik společností obstarávající soudní překlady do turečtiny. Smiřte se s tím, že 750 Kč za normostránku je prostě standardní cena. Vysmějte se agentuře, která vám sama za 950 Kč přeloží výpis z rejstříku trestů i s obstaranou apostilou (oveření, že dokument opravdu vydal český úřad). Objednejte si překlad výpisu a potvrzení o vyslání u agentury, která vypadá, že vás okrade nejmíň. Za tři dny si překlad vyzvědněte, zkuste se neleknout, když doma zjistíte, že vám na výpisu vlastně chybí ještě ta apostila.

Mezitím si emailujte s erasmáckým koordinátorem z turecké univerzity, aby vám zaslal potvrzený výpis předmětů (tzv. Learning agreement), které tam chcete studovat. Zajeďte také pozdravit svého domácího erasmáckého koordinátora, podepište finanční dohodu a podobné dokumenty, které si stačí vytisknout a dopsat na nich své jméno… Kéž by tak jednoduché bylo i to vízum.

Zpátky k apostile. Na poště si opatřete kolek v hodnotě 100 Kč, který je nutný pro vydání apostily (před tím se ale ujistěte, že máte dostatek hotovosti, abyste nemuseli strávit půlhodinu hledáním bankomatu…). S výpisem z rejstříku trestů z Czech pointu jeďte na ministerstvo zahraničních věcí, aby vám tam dali správné razítko. Zamračte se na paní u okýnka, když vám řekne, že musíte mít výpis vydaný vrchním soudem a ne jen z Czech pointu. Seberte se tedy a jeďte na Vrchní soud v Praze. Tam vyplňte žádost o vydání výpisu z rejstříku trestů. Podívejte se do pravého horního rohu. Jestli u sebe nemáte žádný kolek v hodnotě 50 Kč, který byste tam nalepili, jeďte znovu na poštu. Vraťte se se správným kolkem a nechte si výpis vystavit na počkání. Znovu jeďte na ministerstvo zahraničních věcí. Vemte to přes Pražský hrad, který je v půl deváté ráno naprosto vylidněný a usmějte se na nudící se stráže. Usmějte se taky na paní u okýnka na ministerstvu, která vám bez větších průtahů dá na zadní stránku apostilu a vezme si od vás stokorunový kolek.

Běžte znovu do překladatelské agentury, že byste chtěli dopřeložit zadní stránku výpisu, na které je přidaná apostila. Po chvíli rezignujte a zaplaťte za přidané razítko stejnou cenu jako za normostránku a za už přeloženou přední stránku výpisu si nechte zaúčtovat polovinu ceny normostránky. Přece jen jste si vybrali zlodějskou agenturu.

Začněte organizovat svou goodbye party. Vždyť letenku máte tak či tak.

Jednoho dne si vzpomeňte, že byste si měli zařizovat koleje. Napište na tureckou univerzitu, že co teda. Nebuďte překvapení, když vám řeknou, že jste před dvěmi týdny měli potvrdit rezervaci a zaplatit zálohu, tak nějak jste to čekali. Dejte se do shánění bydlení a obepisujte všechny možné i nemožné nabídky a lidi.

Pročtěte si pár článků o Istanbulu a Turecku, abyste už nikde nevypustili, že Turecko je arabská země. A konečně si zjistěte správný počet obyvatel Istanbulu (ano, je to víc než kolik má celá Česká republika).

Přidejte si na Facebooku další dvě holky z vaší fakulty, které jedou studovat na stejnou univerzitu. Zkuste si spočítat, jaká je pravděpodobnost, že jedna z nich má narozeniny 13. září a ta druhá 16. září, přičemž vy slavíte narozeniny 14. září. Jestli to nezvládnete, je to prostě osud.

Září
Zkontrolujte si, zda máte splněné všechny položky na seznamu. Jestli ano a vy odlétáte v půlce září, máte nejvyšší čas si zažádat o vízum.

Jeďte na tureckou ambasádu v Praze, vysedněte na zastávce Na Vyhlídce, kde jezdí autobusy jednou za hodinu. Mezi obytnými vilkami hledejte vilu s tureckou vlajkou. Nelekejte se, když vás cedule “Konzulární služba” zavede do suterénu. Taky se nelekejte statné Turkyně číhající za okénkem. Vyplňte žádost o vízum a do kolonky, kde že to budete bydlet, napište adresu kolejí vaší turecké univerzity. Při třičtvrtě hodinovém čekání na autobus zpátky nasměrujte na ambasádu autem zmateně popojíždějící tureckou rodinu.

Vyřízení víza bude trvat dva týdny, jestli datum vyzvednutí koliduje s datem vaší goodbye party, prostě ji posuňte o pár hodin, tohle už je ten nejmenší problém.

Nezapomeňte oznámit na vašem studijním oddělení, že odjíždíte na zahraniční studijní pobyt. To, že zjistíte, že vám nefunguje ISIC karta a vy se tak pomalu nemůžete dostat na fakultu, je druhý nejmenší problém.

Odletím vůbec do toho Istanbulu?
Seženu ubytování?
Rozloučím se všemi, se kterými chci?
Bude mě někdo čekat na letišti?
A co tam budu vlastně studovat?

Sledujte tento blog pro více informací.

20 thoughts on “Jak (ne)jet studovat do Istanbulu

 1. pekne :) ako zo zivota… este ze u nas v sr idu zrusit kolky :)

 2. Dobrodružná cesta pokračuje :D Inu, není to sranda ale bude to stát za to. Aspoň myslím.

 3. kolky jsou strašné zlo!!! jo, tak snad odletím, že jo…

 4. no u nas castokrat predavaju kolky priamo na tom urade kde ich potrebujes… ale v prahe to musi byt fajn spestrenie… ked uz si myslis ze vsetko mas a podho zhanat ich a este krasne je ked ich nestihnes zohnat pred koncom strankovych hodin :D takze dalsi den znova :D

 5. no jako zabralo mi to spoustu času, pár volných dopolední v práci, pár nestihnutých úředních hodin, protože všude zavírají v šest… no co ti mám povídat:-) a ty kolky jsou právě k dostání jen na poště…

 6. Sakra, v tom nejlepším to skončilo! Jsem zvědavej, co všechno se do tý doby ještě stane. :)

  Na Cařihrad je cesta jako žádná ze sta? ;)

 7. Četlo se to úžasně! To je jedno, co tam budeš studovat, budeš hlavně sbírat zkušenosti, o čem je život, když široko daleko není nikdo, kdo by Ti pomohl, když je Ti ouha… Tak hlavu vzhůru, ono to všechno nějak dopadlo. Protože, co Tě nezabije…

 8. Vzhledem k tomu, že přesně tohle právě prožívám jsem se dokonale pobavila:-D Ve studovně se po mně dívají, čemu se asi pořád řehtám. Lépe bych tohle martyrium nepopsala. Každopádně diky za cenné rady. Už aby tu byl den odletu!

 9. Jé no to jsem ráda, že jsem tímhle někoho pobavila, protože většina situací byla spíše k pláči. Kampak se chystáš?

 10. To ti věřím, já jsem ještě pořád nevytáhla z turecké univerzity jakýkoliv papír o přijetí, takže tuším, že to všechno budu dělat na poslední chvilku:-( Jedu do Bursy, takze relativně kousek:-)

 11. Hoj,
  jedu ted do Istanbulu, myslim že se z toho vyřizování zblázním:*

 12. To je doufam jen dzouk s tim, ze vypis z rejstriku trestu je nutne mit od vrchniho soudu…? Uz ho mam z Czech pointu a tesila jsem se, jak zajdu na ministerstvo… Uz mam i 100kc kolek!!!!! Takze na postu musim pro dalsi?! :(

 13. Ahoj Kat, bohužel ten výpis z rejstříku trestů musíš mít vážně z vrchního soudu. Takže na poštu pro další a pevné nervy přeju, už jsi skoro tam;-)!

 14. Já to vízum nestíhám! Pomóc nejde to udělat do týdne?

 15. normálně mě poslali do háje, super :-) baba na konzulátě suše: fifteen days. a nazdar. mám asi průser :-)

 16. Co ti k tomu říct… smůla? Vědělas o těch patnácti dnech, takže tvoje chyba. Každopádně, hodně štěstí, ať do toho Turecka nakonec doletíš.

 17. Teď se ti to machruje, co? :)

 18. na konzulátu chtěli od tureckých akceptačních dopisů (i eilc) originály, suprové…a slovensku jim to udělají jen s vytisklými

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *