IGNIS BRUNENSIS 2009, 1. soutěžní ohňostroj

2 June 2009

… Nutno říct, že to byl jeden z nejkrásnějších večerů jara a nejkrásnější ohňostroj vůbec. K tomuto tvrzení musíte však znát něco o mně a těchto světelných podívaných …

Light my fire

motiv

A je to tady, další den ve znamení oddalování věcí, jejichž společnou vlastností je to, že se moc dlouho oddalovat nemůžou. Takový den se přihodí velmi lehce; stačí mít před zkouškou, o které víte, že se na ni učit stejně nemá cenu. Protože buď prostě máte kulturní přehled a víte, že za představitele symbolismu je pokládán Odilon Redon, nebo máte prostě smůlu. A já zítra mezi těmi šťastlivci určitě nebudu. I když kupodivu, zatím se mi podařilo všechny zkoušky tak nějak uhrát. Tímto se chci pochlubit ještě předtím, než se dozvím výsledky těch neopravených testů, nebo než absolvuji zbylé čtyři zkoušky, mnou tolik obávané.

Jak se to zkouškové stále natahuje, začínám se na jednotlivé zkoušky čím dál míň učit, což ale asi bude nějaký všeobecný jev. Aby toho nebylo málo, začala jsem se zase rýpat s blogem, pracovní název: Mixed By Ivy 3.0. Takže místo, abych se učila, kdo je autorem obrazu Otahi (Paul Gauguin), učím se znova základy css stylu – tedy něčeho, co dává těmto stránkám strukturu, upravuje jejich vzhled, zkrátka to, co dělá web webem. No moc jsem s tím nepohla, zasekla jsem se hned u pozadí, zatím jsou ve hře zeleno-šedo-černé pruhy a téma plovoucí podlahy. Ale jak se tak znám, nakonec vyhraje úplně něco jiného.

Takže to byl tento den. Víc o něm asi nenapíšu, i když ještě neskončil. Za to včerejšek… no vlastně probíhal úplně stejně, až teda na jednu zásadní věc. Večer jsem se svým kamarádem (no má taky titul bývalý přítel, ale to, že je kamarád, je důležitější) zašla podívat na ohňostroj na brněnskou přehradu, pořádaný v rámci akce Ignis Brunensis. Nutno říct, že to byl jeden z nejkrásnějších večerů jara a můj nejkrásnější ohňostroj vůbec. K tomuto tvrzení musíte však znát něco o mně a těchto světelných podívaných.

Neprofesionálních ohňostrojů jsem viděla, stejně jako vy všichni, spoustu. Jako malému dítěti mi ke šťastnému přivítání Nového roku dokonale stačily. Poté, co se naše village Prušánky rozhodla zpestřit dění v obci pořádáním svého vlastního ohňostroje každý rok 2. ledna, jsem nikdy nemohla na naší “návsi” chybět. Od jisté doby mi tak přestaly rachejtle koupené v hypermarketech stačit. Prušánský ohňostroj se stal na dobrých pět let vrcholem mých ohňostrojových zážitků. Překonal ho až letos ohňostroj na Silvestra v Praze, kdy jsem viděla vybuchovat rakety přímo nad Vltavou. Teda, ne že by to bylo zas tak zázračné, ale celá atmosféra toho večera z tohoto ohňostroje udělala na půlroku Fireworks no. 1. Právě až do tohoto památného 28. května 2009.

První soutěžní ohňostroj v rámci festivalu Ignis Brunensis na brněnské přehradě pocházel z dílny Španělů a nesl název Zápas pekla s nebem. Trval neskutečných 22 minut a po celý čas vám show odehrávající se nad hladinou přehrady prostě nedovolila vydechnout, zkrátka, tajil se vám dech. Jak jsem byla vždy zvyklá na maximálně desetiminutové ohňové stroje, asi třikrát jsem čekala, že to už skončí. Během show se totiž vystřídaly čtyři různé skladby (začalo se, jak jinak, španělskou hymnou, a došlo taky na Dannyho Elfmana a jeho hudební motiv ze Střihorukého Edwarda), no a vždy, když tyto písně končily, člověk měl najednou pocit, že teď – teď to musí přijít. A nakonec jsme se teda dočkali. Konec byl tak velkolepý, že nešlo netušit, že tohle je ten zlatý hřeb večera. Ti Španělé nakonec odpálili snad všechno, co měli po ruce.

A tak se zrodil Ivin další sen. Když ho teď prozradím, tak to už pro mě nejspíš nikdy nebude překvapení, ale jelikož pravděpodobnost, že by mi něco takového někdy mohl někdo splnit, je tak mizivá, tak to tolik vadit nebude, protože mě tím ohromí tak jako tak. O čem to mluvím, od té doby co jsem viděla zfilmovaného Monte Christa, chci taky dostat k nějakému výročí či narozeninám svůj vlastní ohňostroj… Já nikdy neměla malé sny.

 

Pro ilustraci přikládám link na pár fotografií z ohňostroje.

4 comments

 1. #13 May 28, 2009

  Pyromane :). Když startuje raketoplán, tak to je taky pěknej ohňostroj, to bych chtěl zase někdy vidět já. http://jdem.cz/bgxf9

 2. fremy June 2, 2009

  Stěhuji se za svou oblíbenou blogerkou. Těším se, že budeš pokračovat v psaní zajímavých článků jako doposud.

  Škoda, že je Brno tak daleko. Přehlídka Ignis Brunensis by mě také lákala.

 3. Ivy June 3, 2009

  Díky za první kladné ohlasy/komentáře.

  Zítra jdu na další ohňostroj v rámci přehlídky a jestli bude aspoň tak podařený, jako ten předešlý, slibuju, že zase poreferuju:-)

 4. Filip November 17, 2009

  …sny nemají být malé, sny nemusí být splnitelné. Ty tvé čekají jen na někoho pravého, kdo je splní. A ten se určitě objeví…

post a comment