Novinářská zaujatost

25 June 2011

Jak vlastně může mít veřejnost Klause v oblibě, když ho média ukazují v takovém světle, když Česká televize odvysílá scénku s perem a ještě červeným kroužkem zvýrazní Klausův pohyb ruky, když se to dnes v novinách jen hemží infantilními pokusy, jak dát Klausovi najevo, že je to prostě blbec?Právě jsem dočetla knihu od Bernarda Goldberga Jak novináři manipulují vztahující se k liberálním mediálním elitám v USA. Bernard Goldberg byl dlouholetým reportérem televizní stanice CBS, jedné ze tří celostátních TV statnic v USA (další dvě jsou NBC a ABC), který po svém odchodu z této televize napsal knihu, ve které kritizuje žurnalistiku v hlavních večerních zprávách zmíněných tří stanic a také celkově svět amerických médií pro svou zřetelnou liberální zaujatost. Je zajímavé podívat se na to, jak americká média reflektují určitá témata z pozice levicového voliče Demokratické strany. Na vybraných novinových článcích a televizních a rozhlasových reportážích o rasismu, feminismu, homosexualitě, nebo politickém programu prezidentů Goldberg jasně demonstruje politickou neobjektivnost novinářů stranící skoro vždy levici, zveličující počet heterosexuálů nakažených AIDS, vytahující zprávy o rostoucím počtu bezdomovců ve volebním období republikánských prezidentů, zatajujících zásadní zprávy ze světa pro jejich “nevhodnost”. Neví někdo o podobné knize popisující českou mediální realitu?

Shodou náhod jsem nedávno četla v internetovém Reflexu (a to mě jejich tištěné číslo s trapným obrázkem Klause na obálce teda dost zklamalo, ale tak čemu se divit, když se podíváte, kdo jim tam dělal/bude dělat šéfredaktora) dva články, které ve své podstatě ukazují, jak jsou čeští novináři zaujatí, nebo spíše omezení.

Brno má operní hvězdu první velikosti, Adéla Knapová
Jedna z mála redaktorů Reflexu, jejíž články cíleně vyhledávám (dodnes nezapomenu na její reportáž o ruské zlaté mládeži a moskevských nočních klubech), píše o svém zážitku z návštěvy Janáčkova divadla v Brně, konkrétně opery Nabucco. Knapová vyzdvihuje pěvecké i herecké kvality sólistky Csilly Boross a závěrečný potlesk ve stoje, jenž ještě umocnil nevšední zážitek, kterého se Knapová podle svých slov nikdy v Praze na opeře nedočkala. Jako bývalá uvaděčka v Janáčkově divadle můžu potvrdit, že zmíněná maďarská pěvkyně je bez diskuze největší hvězdou tamní opery a dokáže i z pro mě příliš dlouhých a uvřeštěných Verdiho áriích stvořit neopakovatelný kulturní zážitek. Když se však Knapová se svým postřehem svěřila v redakci Reflexu, odpovědí jí bylo:

Nejobvyklejší byl povzdech, že v Brně je všechno jinak, že jsou tam i milovníci opery tak trochu venkovští balíci a proto tedy neví, že slušné je potichu sedět a nijak představení nerušit, zvlášť ne spontánními výkřiky. Druhé vysvětlení bylo podobného ražení, tedy že v Brně kvalitu nepoznáme, ani kdybychom do ní hlavou narazili, a proto jsme v podstatě nadšení ze všeho.

Tohle přímo mluví za vše. Brňáci pravou kulturu nepoznají a Pražáci jsou distingovaní a proto jsou po celé představení potichu. I takto by se dal shrnout názor dotyčných redaktorů, kterých se Knapová ptala. Ani nechci zkoumat, jak moc se pak tyto názory promítají do článků těchto novinářů. Jak asi bude psát o Brně novinář, který si myslí, že v Brně je všechno jinak? Možná o něm nebude psát vůbec. Možná to je ten problém. Jak se tato divná rivalita mezi Brnem a Prahou může skončit, když je zakotvena i v myslích novinářů. Možná proto čtu o Csille Borss v nějakém větším internetovém médiu, mimo těch patnácti minut slávy, kdy vyhrála Thalii, až teď, a ne třeba před rokem, kdy začala v Nabuccu excelovat. Sice si nevzpomenu, kdy jsem naposledy četla o operních pěvcích z Národního divadla v Praze, ale podtext článku od Knapové je jasný.

“V Brně se zrodila hvězda.”
-“Ale v Brně je přece všechno jinak.”
“Ach tak.”

O tom, v čem měl Václav Klaus pravdu, se moc nemluví, Viliam Buchert
Viliam Buchert měl také jeden zajímavý postřeh, a to co se týká mediálního pokrytí sedmdesátých narozenin Václava Klause. Při bližším prozkoumání totiž vyjde najevo jedna věc – trend v českých médiích je takový, že je v módě být proti všemu, co prezident republiky řekne. Zesměšňovány jsou všechny jeho názory, ať už z nich dříve nebo později vzniknou obecně platná tvrzení, prostě proto, že je řekl Klaus.

Nejsem žádná Klausova fanynka, ale i tak je mi trapně, když celostátní deník otiskne nějaké hloupé básničky, připomínající mé básnické pokusy ze čtvrté třídy základní školy, na počest Klausových narozenin. Je to jistý celospolečenský trend mít z Klause jen srandu (zvláště po té vtipné scénce s chilským perem) a média přece píší o tom, co si společnost žádá, ale zveřejnit Klausovy zesměšňované výroky o globálním oteplování a napsat k nim, že on ten Vašek měl vlastně recht, to udělá v den Klasouvých narozenin jen jede novinář. Ostatní ten den využijí jen k dalšímu tepání do Klause, vyzdvihnout Klausovy zásluhy aspoň v den jeho jubilea na jeho počest to téměř nikoho nenapadlo, zavánělo by to totiž klausovstvím a tudíž vystoupením z toho proudu masy majícího Klause jen za bláznivého europesimistu, co v zahraničí tropí ostudu. Jak vlastně může mít veřejnost Klause v oblibě, když ho média ukazují v takovém světle, když Česká televize odvysílá scénku s perem a ještě červeným kroužkem zvýrazní Klausův pohyb ruky, když se to dnes v novinách jen hemží infantilními pokusy, jak dát Klausovi najevo, že je to prostě blbec?

 

4 comments

 1. fractal June 28, 2011

  prosim o casjtejsie taketo reflexie :) s tym klausom je to zasah… myslim ze je to dost vdacna tema o tom ako to pomaly sklzlo do globalnej kritiky, pretoze je moderne ho kritizovat… nieco ako nadavanie na ameriku :D

 2. Ivy June 28, 2011

  To je jak, když už je téma politika vyčerpané, zachrání to vždycky Klaus… A jinak teda, tvoje prosba je mi rozkazem, jsem ráda, že se článek líbil:-)

 3. fractal June 28, 2011

  :) super tesim sa na pokracovanie… inak zvazil by som ci by si taketo uz do politiky zasahujuce temy (nie ze by mi to bolo neprijemne) nezasluzili zverejnit aj na nejakych blogoch respektu, alebo idnes, alebo neviem ake este noviny maju moznost blogovat :) pretoze by si mala urcite vacsi feedback, a mozes sa stat aj celkom popularnou :) pripadne je vacsia sanca ze si to niekto vsimne (ten predchadzajuci komentar prosim vymazat) :)

 4. Ivy June 28, 2011

  No já už jsem si víckrát říkala, že tady takové věci moc nevyzní… a s popularitou přichází i nepříjemné komentáře a další:-) ale i tak si myslím, že bych mohla zapracovat trochu na svém marketingu…

post a comment