PALACH HOŘÍ! Pro co hoříte vy?

17 December 2009

Jako jedna z organizátorů vás zvu na: PALACH HOŘÍ! Pro co hoříte vy? Vernisáž výstavy dne 16. ledna 2010; Kavárna Podnebi, Brno Palach hoří! je název výstavy, kterou pořádám se skupinou studentů žurnalistiky. Vernisáž se uskuteční 16. 1. 2010 v brněnské kavárně Podnebi. Na závěr vernisáže chceme na zdůraznění celé problematiky fotografie zapálit. Výstava probíhá […]


Jako jedna z organizátorů vás zvu na:

PALACH HOŘÍ! Pro co hoříte vy?
Vernisáž výstavy dne 16. ledna 2010; Kavárna Podnebi, Brno

Palach hoří! je název výstavy, kterou pořádám se skupinou studentů žurnalistiky. Vernisáž se uskuteční 16. 1. 2010 v brněnské kavárně Podnebi. Na závěr vernisáže chceme na zdůraznění celé problematiky fotografie zapálit. Výstava probíhá do konce února.

Celý nápad se zrodil v rámci semináře Umění, média a politika vedeného Jiřím Honzírkem, který se sám projektu účastní: „Koncepce výstavy Palach hoří! je výsledkem sledování interakce tří fenoménů, které jsou obsahem studijního kurzu studentů Mediálních studií. Studenti ve výstavě propojují umění, politiku i média způsobem, kdy absence jednoho ze tří jmenovaných činitelů bude znamenat nemožnost dosáhnout stanoveného cíle. Tím je nenásilný apel vůči rostoucí tendenci lidí opět se zabydlet v pasivitě „normálu“, a ztratit tak příležitosti k aktivnímu životu v otevřené občanské společnosti. Uznávám odkaz Jana Palacha a společně se studenty se ptám, pro co jsme schopni hořet dnes.“

Výstavou fotografií ze života Jana Palacha a jejich zapálením chceme vyzdvihnout morální odkaz Palachova činu a poukázat na převládající apatii společnosti k věcem veřejným. Cílem tak není pouze připomenutí si vykonaného činu, ale též apel na současné dění. Vernisáž se bude konat přesně v den výročí upálení Jana Palacha. Bude provázena nahrávkami spojenými s jeho posledními dny a besedou s hosty.

Jako studenty žurnalistiky nás zaráží apatie, se kterou se v naší společnosti setkáváme. V médiích i mezi lidmi sice probíhá polemika na téma Palachova hrdinství, zbytečnosti jeho činu, přitom se ale pomalu vytrácí skutečný morální odkaz, který nám zanechal. Aktem spálení fotek Palacha chceme vyvolat diskuzi, zda jsme schopni sami sebe přesáhnout, co bychom byli pro své ideály a přesvědčení ochotni obětovat.

 

Podpořte nás přidáním se do skupiny fanoušků na Facebooku a dokaže tak, že vám současný celospolečenský stav není lhostejný. Přijďte 16. ledna do brněnské kavárny Podnebí.

Těším se na vás
Iva Hromková
www.palachzasehori.cz

 

 

Jan Palach byl studentem historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na protest proti potlačování svobod po okupaci Československa se 16. ledna 1969 upálil v horní části Václavského náměstí v Praze. Na následky rozsáhlých popálenin tři dny poté zemřel.

 

 

Palach hoří. Pro co hoříte vy?

post a comment