Základní otázky islámu, vesmíru a vůbec

23 September 2010

V Koránu stojí, že to nebyl Ježíš, koho nakonec ukřižovali. Schvalují nám Pannu Marii a její neposkvrněné početí, přesto si muslimové nemyslí, že by Ježíš byl skutečný syn Boží. Podle nich to byl jen pán, který dostal od Boha nějakou čarovnou moc, aby konal dobré skutky.


Než se vám znovu budu vyprávět příběhy z Istanbulu, pojďme si povědět něco o Turcích a jejich víře. Turecko je muslimská země, pro převážnou většinu obyvatelstva jak tak Korán svatou knihou. A právě v Koránu jsou napsány některé velmi zajímavé věci. Tak například muslimové věří, že Židé jsou národ, který Bůh proklel. Má to nějakou souvislost s jejich útěkem z Egypta, jejich bohatstvím apod., každopádně, Židy tady teda neberem. I ke křesťanství mají muslimové samozřejmě svoje výhrady, přesto, že se obě tato náboženství shodují v tom, že svět byl stvořen Bohem za sedm dní.

V Koránu stojí, že to nebyl Ježíš, koho nakonec ukřižovali. Schvalují nám Pannu Marii a její neposkvrněné početí, přesto si muslimové nemyslí, že by Ježíš byl skutečný syn Boží. Podle nich to byl jen pán, který dostal od Boha nějakou čarovnou moc, aby konal dobré skutky. A že prý nakonec nebyl teda ukřižován on, ale Jidáš, apoštol, který ho zradil. Prý si Jidáše s Ježíšem spletli, a tak na kříž přibyli jeho, protože si byli dost podobní. No věřili byste tomu? To jsou tak neuvěřitelně odlišné informace, názory na zásadní otázky a já najednou nemám žádné argumenty, jak jim vymluvit, že to byl opravdu Ježíš, syn Boží, kdo byl ukřižován, když pro mě samotnou jsou některé věci týkající se křesťanství stejně nepochopitelné. Snad proto jsem bez vyznání.

A veřím v evoluci, jestli v něco takového věřit vůbec jde, protože jsem si myslela, že je to dávno ověřený fakt. Zrovna včera jsem se hádala s Turkem, u kterého přebývám, a jeho bratrancem, který přijel na návštěvu až ze Sidney, protože odmítali, že jejich předkové byli opice. A i když mají oba velmi rádi seriál The Big Band Theory, popírají, že by existovalo něco jako velký třesk, vždyť přece Bůh stvořil vesmír, lidstvo, no prostě všechno. Se mi normálně vysmáli, když jsem jim začala vykládat o jednobuněčných organismech… Chápete to, evoluce, jejda, vždyť tohle nás učí už v prvouce. A nejdnou že prý mi můžou dokázat, že je to blbost. Asi jsem si nikdy nedokázala představit, že ty kulturní a náboženské rozdíly budou tak veliké. Věc, kterou berete jako samozřejmost, je najednou zesměšňována, že je to nehorázný nesmysl. Jo a navíc tady ještě věří v globální oteplování.

Ale pár věcí mě na Koránu stejně svým způsobem potěšili. V této knize prý nikde není psáno, že by měli ženy chodit zahalené či nosit šátky přes hlavu. Je to prý prostě jen starý zvyk. Muslimové taky nesmí pít alkohol a mít předmanželský sex, což se tu teda dost porušuje, narozdíl od zákazu jezení vepřového. A taky je Koránem zakázáno, jak už jsem tady psala, vzít někomu či sobě život. Život byl lidem dán Bohem, takže jedině zase Bůh si ho může vzít zpátky. Když jsem se proto zeptala na ty islámské sebevražedné teroristy, řekl mi Turek, že je taky nechápe, že to nemá nic co dočinění s vírou a že si myslí (i s jeho bratrancem), že byli prostě zhypnotizováni.

Naštěstí je celkem nemožné jakkoli urazit jejich víru, o čemž jsem se přesvědčila včera večer, kdy jsem, jak už jsem tu zmínila, byla sama ve společnosti dvou muslimů (23 a 32 let). Kromě Koránu jsme se dostali i do střetu kvůli Izraeli a například té neslavné “humanitární” pomoci z Turecka mířící do pásma Gazy. Jo, tady se fandí Palestincům. Každý den se těším/děsím na to, co se ještě dozvím nového o uspořádání světa a podobných otázkách.

A ještě jedna věc, která sice nesouvisí s náboženstvím, ale zarazila mě stejně. Turecká vláda tady zakázala server YouTube.com a GoogleMaps. Jsem si myslela, že takové praktiky se dějí jen v Číně a na podobných planetách. Každopádně, každý správný Turek přece ví, jak si YouTube.com odblokovat, narozdíl od GoogleMaps. Mně ale kupodivu GoogleMaps na počítači běží. Stejně je smutné, že nemají žádný turecký ekvivalent pro server s mapami. Zlaté naše Mapy.cz. A prý celý Google tady nešel nějaké dva dny kvůli nějakým nevhodným věcem související s GoogleAds…

To by bylo pro dnešek asi taky všechno. Alláh s vámi.

2 comments

  1. #13 September 24, 2010

    Doporučuju k četbě: http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-diskutovat-o-koranu-ne-jej-palit-dwu-/p_zahranici.asp?c=A100911_153328_p_zahranici_wag

    A evoluce samozřejmě není fakt, ale za to je to na rozdíl od božího stvoření vědecká hypotéza, kterou je možno vyvrátit. Takže by mě zajímalo, jakto ty kluci turecký teda vyvrátili. :) A jinak se nedivim, že nevěří tomu, že pochází z opice, protože — pokud se nepletu — tvrdí soudobá evoluční teorie, že opice a člověk pochází ze společného předka. (Tj. asi jako tvrdit, že váš bratranec je váš dědeček.) :)

  2. Ivy September 25, 2010

    Jejda, tak to jsem tady zase měla co ublognout:-) Kluci turecký to vyvrátili asi stejně tak, jak jsem já tu teorii dokázala… no každopádně oni neveří ani na společného předka.