Pro ty z vás, kteří se budou nacházet v příštích týdnech v Brně, nabízím tři jedinečné akce, na které by bylo škoda nezajít.

Beethovenfest, 9. – 12. září 2009

Palace Cinemas se rozhodlo uspořádat nejen pro fanoušky vážné hudby ve svých sálech Slovanského domu a Velkého Špalíčku promítání přímého přenosu Beethovenfestu z německého Bonnu. Akce trvá od středy 9. září do soboty 12. září, začátek je vždy ve 20:00 hod. Netuším, s jakou odezvou se tento projekt setká, přece jen, není moc lidí, koho by lákalo jít v osm večer do kina, dvě hodiny sedět v sále a sledovat, nebo spíše poslouchat, koncert vážné hudby. Proto možná taky Palace Cinemas vymyslelo akci Čtyři vstupenky za cenu tří. Předpokládám, že vstupenky stojí stejně jako lístek do kina, tedy 159 Kč. Některé z vás by tato akce mohla nadchnout, takže by myslím nebylo od věci domluvit se a získat tak levnější vstupenku, do kina se přece nemusí chodit jen na filmy (řekla studentka filmové vědy).

Konference “20 let české demokracie”, 14. září 2009

Další akce je snad pro ještě užší okruh lidí než zmíněný Beethovenfest. Konference o dvaceti letech české demokracie se koná příznačně v den mých dvacetin, na mé domovské Fakultě sociálních studií v Brně. V panelových diskuzích se představí přední akademici z českých i zahraničních univerzit, nebudou tedy chybět ani přednášející z Masarykovy univerzity, jež akci zaštiťuje. Celá konference bude vedena v angličtině, takže nejen, že návštěvníci získají nové odborné poznatky o demokratizačním procesu v České republice po roce 1989, ale umožní jim to procvičit si také angličtinu na akademické úrovni. Na konferenci je nutné zaregistrovat se nejpozději do čtvrtka 10. září. Pro ty, kteří by snad s účastí váhali, dodávám, že v rámci konference je zajištěn oběd a po jejím skončení bude jistě následovat také raut.

Návštěva papeže Benedikta XVI., 27. září 2009
V neposlední řadě nesmím zapomenout také na událost roku katolické Moravy, nynější římskokatolický papež Benedikt XVI. přijede do České republiky odsloužit dvě mše svaté – v Brně a ve Staré Boleslavi. Důvodů, proč se taková velkolepá akce neuskuteční také v Praze je, jak mi řekli mí pražští přátelé, hned několik, : “V Praze ho nikdo nechtěl.” a “My v Praze si nemůžeme dovolit zavřít na víkend letiště.” Na obou tvrzeních nejspíš něco bude. Vstup na bohoslužbu konanou na mezinárodním letišti v brněnských Tuřanech je samozřejmě zdarma, program se v neděli 27. září začne už v půl sedmé ráno, areál bude otevřen už od čtvrté hodiny ranní, samotná mše začne v 10:00 hod. Nutno podotknout, že si lze s sebou vzít vlastní skládací židličku a s příchodem byste neměli moc otálet, aby jste stihli zabrat nějaká dobrá místa, počítá se totiž až s dvě stě tisícmi návštěvníky. Místenky zdarma jsou k dispozici do 24. září. A i když mě na této akci nejspíš nepotkáte, jedná se o tak ojedinělou a monstrózní událost, že by byla chyba se jí nezúčastnit.

50_papez_Benedikt_16

post a comment